Knižní novinky

Čarověník / Marie Rejfová

Když se Štěpán vydá na Valpuržinu noc hledat čarověník, netuší, že se zanedlouho změní celý jeho život. V lese narazí na tři tajemné postavy, jež promění noční výpravu v děsivou noční můru. Ovšem Štěpán má štěstí v neštěstí, protože ve stejný den narazí na Jindřišku, která jediná mu může pomoci. A tak se začne rozvíjet příběh plný tajemství (a samozřejmě i lásky), odehrávající se v doslova kouzelné krajině Českosaského Švýcarska.

Čas tančit / Karen Kingsburyová ; překlad Johana Ridzoňová

Pro všechny kolem představují dokonalý pár, jejich manželství jim mnozí závidí. Ale Martin s Emou vědí, že jejich štěstí je jen předstíranou pózou. Ve skutečnosti čekají na správný čas, aby svým dětem oznámili, že se chystají rozvést. Avšak u rodinného setkání, kde k tomu má dojít, Nikol překvapeným rodičům sděluje, že se bude vdávat. Nezbývá než předstírat, že je všechno v pořádku, dokud svatba neproběhne. Je ještě možné, aby v sobě objevili ztracenou lásku?

 

 

Dokud držím pohromadě / Marcela Mlynářová

Další kniha oblíbené autorky, v níž opět vypráví o svých příhodách, o životních vrcholech, pádech a zvratech, o všem, co přináší běžný život lidem, kteří k němu přistupují s humorem, nebojácně, s kuráží a kteří si na situacích, jež prožívají, dokážou vždy najít něco dobrého a nikdy se nevzdávají..

Dívka v pavoučí síti / David Lagercrantz ; ze švédského originálu Det som inte dödar oss ... přeložila Azita Haidarová

Příběh je inspirován Larssonovou trilogií Milénium. Potetovaná hackerka Lisbeth Salanderová a novinář Mikael Blomkvist, duo které nadchlo miliony čtenářů po celém světě, je zpět. Časopis Milénium má nové majitele a jeho kritici tvrdí, že Mikael Blomkvist je vyhořelý a že uvažuje o změně zaměstnání. Pozdě v noci Blomkvistovi zavolá proslulý švédský vědec Frans Balder, odborník na výzkum umělé inteligence. Balder se obává o svůj život a žádá Blomkvista, aby zveřejnil jeho příběh. A je to příběh velmi děsivý. Sapo, švédská bezpečnostní policie, Balderovi nabízí ochranu. Pro Blomkvista, který doufá v exkluzivní reportáž, je zajímavé to, že s profesorem Balderem spolupracuje i výborná mladá hackerka, která se podobá někomu, koho Blomkvist velice dobře zná. Stejně jako Balder, se i ona stane terčem bezohledných kybernetických gangsterů, kteří se nazývají Pavouci. Násilná bezohlednost Pavouků brzy přinese teror do sněhem pokrytých ulic Stockholmu. A nadešel čas, aby se cesty Mikaela Blomkvista a Lisbet Salanderové ještě jednou zkřížily..

 

Chřiby - stopami dálnice / Pavel Zrna, Bořek Žižlavský

Nezbývalo mnoho a Chřiby mohly být podélně rozříznuty dálnicí. Naštěstí po válce nebyly na projekt ani peníze ani síly. Nebylo to však naposledy, kdy bylo pohoří ohroženo podobným projektem a nelze to vyloučit ani do budoucna. Bezohlednost člověka vůči přírodě nezná hranic.

 

 

 

Já nejsem neviditelná / Marcus Sedgwick ; [přeložila Dana Stuchlá]

Otec Laureth Peakové ji naučil sledovat opakující se události, vzory a čísla - což je něco, pro co má jeho dcera očividně mimořádné nadání. Její tajemství? Je slepá. Pak se ovšem táta ztratí, Laureth popadne svého sedmiletého brášku a vydají se vstříc záhadě, která je dovede až do New Yorku. V tomhle velkoměstě je její dovednost vysledovat šokující a občas nebezpečné spojitosti dovede do světa plného temnoty. Zachrání tátu i sebe?

 

 

Jak umírá král / Jan Bauer

Ne všichni čeští panovníci zemřeli hrdinskou smrti jako Přemysl Otakar II. nebo Jan Lucemburský. Někteří skonali docela nehrdinsky a ve velkých bolestech, třeba Karel VI. na otravu houbami nebo Rudolf II. na následky syfilidy. I proto byl skon králů často úmyslně zahalován tajemstvím a spojován s dramatickými okolnostmi, jen aby zůstali i ve smrti velcí.

 

 

Kája, super frája. Narozeninové překvapení / D.L. Greenová ; ilustroval Josh Alves ; [překlad Pavel Dufek]

Pravdou je, že přes některé své mouchy, jsem nejhustější třeťák, jakého jste kdy potkali. Fakt nekecám! Mimochodem, z much mám hrůzu. Ještě strašlivější než hmyz je Patricie Čeňková, ale o tom si přečtěte. Stejně jako o tom, jak se to zvrtlo s mými narozeninami. Myslíte si, že není nic horšího než tancování, líbání a jiné nechutné věci na nudné oslavě?

 

 

Kam se poděla Elizabeth / Emma Healeyová ; z anglického originálu Elizabeth is missing ... přeložila Šárka Kadlecová

Maud je stará, zapomnětlivá, a když si vezme do hlavy, že se ztratila její kamarádka Elizabeth, nikdo ji nebere vážně. A tak jí nezbývá, než se do pátrání pustit sama, vyzbrojená lístečky s poznámkami, svou papírovou pamětí. Zároveň se jí však neustále vrací vzpomínky na její sestru Sukey, která se před více než padesáti lety, záhy po válce, ztratila neznámo kam a její zmizení se nikdy neobjasnilo. Vědomí přítomnosti jí uniká a živé vzpomínky na tragédii, starou již více než padesát let, se jí vrací s nebývalou intenzitou.

Krotitel / Camilla Läckberg ; přeložila Vendula Nováková

Na zasněžené silnici u lesa srazí auto polonahou, dezorientovanou dívku. Obětí nešťastné nehody je patnáctiletá Victoria, která před čtyřmi měsíci beze stopy zmizela z místní jezdecké školy. Při ohledání vychází najevo, že byla během svého uvěznění vystavena nelidskému zacházení. Patrik Hedström s kolegy z celého kraje horečně pátrají po pachateli, protože podobný osud hrozí dalším pohřešovaným dívkám. Victoria totiž nebyla unesena jako jediná, jen ji se však podařilo najít...

 

Ledové království : nejkrásnější kolekce příběhů

 

 

Setkávání s Irenou Kačírkovou, jejími přáteli, nepřáteli a jinými zvířaty / Kristina Novotná

Vzpomínky na maminku z pera její dcery Kristiny Novotné.

 

 

Vařit zdravě může každý / Lenka Jarošová

 

Tato kniha přináší spoustu inspirace, jak uvařit jednoduše, snadno a rychle veganská jídla z dostupných surovin, obsahuje i recepty na jídla bez lepku.

 

Volání anděla / Guillaume Musso ; z francouzského originálu L'appel de l'ange ... přeložila Miluše Krejčová

Na Kennedyho letišti v New Yorku do sebe nechtěně vrazí jeden muž a jedna žena. Oba v té chvíli telefonují. Jonathan a Madeline rychle sbírají své věci a omylem si vymění telefony. Když to zjistí, dělí je od sebe deset tisíc kilometrů: ona je v Paříži, kde prodává květiny, on v San Francisku, kde vlastní restauraci. Oba jsou zvědaví na toho druhého, a tak začnou zkoumat obsah cizího telefonu...

 

Zlatý poklad / Vladimír Pikora & Markéta Šichtařová

Bohatě ilustrovaná kniha pohádek známých ekonomů a autorů několika bestsellerů. Pro děti ve věku přibližně 6 až 13 let. Vše se tu točí kolem peněz. Příběhy se hemží pohádkovými bytostmi, vychytralými podvodníky, moudrými i méně moudrými lidmi i zvířátky: Je lepší schovat zlato pod polštář, nebo raději do skřítčí banky? Odnese si čert Honzu do pekla, protože si špatně přečetl smlouvu o půjčce, nebo Honza přijde zavčasu k rozumu a čerta přechytračí? Naučí se Daniel od trola, jak se vyhnout riziku, nebo ho spolkne mořská obluda? Vysvobodí rozpustilá Bára staré lichváře od kletby, nebo sama skončí mezi strašidly? Jedno ale mají všechny pohádky společné: laskavým a nenásilným způsobem vysvětlují základní pojmy finanční gramotnosti. Z knihy je možné pochopit, jak se v životě chovat, aby se čtenář nikdy nedostal do jakýchkoliv finančních obtíží.

 

Zrzečka pod hvězdami / ilustrovala Alice Danielovská ; Michaela Hrachovcová

Vyprávění o veverce Zrzečce...